wtorek, 6 grudnia 2016

Mikołajki

Nadszedł długo oczekiwany przez dzieci dzień - 6 grudnia. Również i w naszej klasie wspólnie świętowaliśmy Mikołajki. W tym roku Święty Mikołaj nie mógł odwiedzić nas osobiście.  Nie powstrzymało go to jednak przed dostarczeniem listu z wyjaśnieniami oraz prezentów.  Jak się również okazało, nie tylko Mikołaj przygotował dla nas niespodziankę; również Hubert Polniak przygotował dla nas małe co nie co, piekąc specjalnie z tej okazji aromatyczne pierniki, a Paulinka przygotowała pyszne czekoladki. Wspólnie ciesząc się z niespodzianek wysłuchaliśmy koncertu Klary, która zagrała nam kilka utworów na wiolonczeli. Wzięliśmy również udział we wspólnej zabawie przygotowanej specjalnie dla klas III, na której spotkaliśmy się z bardzo zabawnym klaunem, który  pokazał magiczne sztuczki bawiąc się razem z nami. 






środa, 30 listopada 2016

Poznajemy dawne dzieje

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyliśmy w spotkaniu z nauczycielem historii Panią Danutą Wisłocką. Podczas zajęć wysłuchaliśmy nie tylko informacji związanych ze świętem 11 listopada i symbolami , ale również Pani Donata przybliżała nam historię władców Polski. Zobaczyliśmy  również  jak zmieniały się granice naszego państwa oraz poznaliśmy wiele  nowych pojęć, jak m. in. dyplomacja, rozbiór, okupacja.


Spotkanie z autorem

22 listopada uczestniczyliśmy w spotkaniu z pisarzem Panem Waldemarem Cichoń - autorem wielu książek dla dzieci, również tych pisanych w dialekcie śląskim. W trakcie spotkania poznaliśmy historię Pana Waldemara, która związana jest z początkiem jego kariery pisarskiej. Podczas spotkania zadawaliśmy wiele nurtujących nas pytań dotyczących pracy pisarza. Wtajemniczeni zostaliśmy również  w jedną z licznych przygód głównego bohatera książek Kotka Cukierka.


Wycieczka do Zakładów Górniczych Lubin


10 listopada mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce do kopalni Zakładów Górniczych Lubin. Przed kopalnią przywitali nas przewodnicy, którzy przekazali nam wiele ciekawych informacji dotyczących pracy w kopalni oraz oprowadzili nas po pomieszczeniach, w których przygotowują się do pracy i pracują górnicy. Zwiedziliśmy m. in. szatnie górników, lampownie, Stację Ratowniczą oraz szyb windy. Obejrzeliśmy również film edukacyjny na temat kopalni oraz pracy górników. Poznaliśmy przyrządy niezbędne górnikom podczas ich pracy oraz akcji ratowniczych.  Zobaczyliśmy również nasz własny kopalniany ”złoty pociąg”.  To była niezapomniana wyprawa.

Szczęść Boże wszystkim górnikom!





Lekcja otwarta w III A



W naszej klasie odbyły się niecodzienna zajęcia lekcyjne, na które zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 5.  Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość poznania  zwyczajów panujących w szkole oraz obserwowania przebiegu zajęć  lekcyjnych.  Wspólnie ze starszymi kolegami, dzieci z przedszkola zapoznały się z podręcznikami, ćwiczeniami a także zeszytami, które wykorzystywane  są do codziennej nauki w szkole. Ponieważ tematem dnia były podróże po Europie, przedszkolaki we współpracy  z klasą IIIA podjęły również próbę stworzenia mapy Europy z masy solnej. Oto efekty naszej pracy:


czwartek, 20 października 2016

Kabaret "Bzik"

Dzisiejszego dnia, na pierwszej godzinie lekcyjnej, mieliśmy przyjemność zobaczyć przedstawienie Kabaretu "Bzik". Na początku zostaliśmy przywitani piosenką, po czym w formie kabaretu tytułowy Bzik wspólnie z Tolą przekazali nam wiele interesujących i ważnych informacji na temat teatru. Mogliśmy poznać w jaki sposób przebiegają przygotowania do spektakli teatralnych , jakie osoby pracują przy ich realizacji, a także przypomnieliśmy sobie zasady kulturalnego zachowania się, które obowiązują w teatrze. Nie zabrakło również wspólnej zabawy, a także konkursów z nagrodami. 




środa, 19 października 2016

Ręczna z klasą

W ramach akcji Ręczna z Klasą” zorganizowanej przez MKS Zagłębie Lubin oraz  Regionalne Centrum Sportowe, mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach wychowania  fizycznego, które odbyły się  na terenie  Hali  Widowiskowo – Sportowej.  Mieliśmy okazję nie tylko uczestniczyć w rozgrywkach sportowych prowadzonych przez zawodniczki Metraco Zagłębie Lubin oraz przez piłkarzy Zagłębia. Mogliśmy zwiedzić niemal każdy zakątek Hali Widowiskowo – Sportowej, jak m.in. squasha, salę konferencyjną, salę VIP oraz  szatnie piłkarzy i trybuny.  Na koniec czekała na nas niesamowita niespodzianka przygotowana przez Klockotekę, dzięki której mogliśmy tworzyć niesamowite roboty z klocków Lego. 
Dziękujemy bardzo Organizatorom za możliwość uczestniczenia w tego typu zajęciach. 

Można o nas również przeczytać na:











poniedziałek, 17 października 2016

Nasi pierwsi goście w klasie III

Po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielami POGOTOWIA RATUNKOWEGO. Podczas wizyty ratownicy medyczni w interesujący sposób omówili  m. in. zagadnienia związane
z charakterem ich pracy oraz zaprezentowali sprzęt medyczny, który jest niezbędny 

w pracy pogotowia. Oprócz prezentacji całego ekwipunku medycznego, mieliśmy także okazję zobaczyć jak  wygląda wnętrze ambulasu i do czego służą jego poszczególne elementy . 




Krasiejów - spotkanie z dinozaurami

Jura Park- to właśnie tutaj przeżyliśmy wspaniałą przygodę. Podczas naszego pobytu w tym niezwykłym miejscu , mieliśmy okazję przenieść się w prehistoryczny świat. Zwiedziliśmy między innymi: Tunel Czasu, w którym przeniesieni zostaliśmy w  czasy powstawania Wszechświata,
a wędrując ścieżką edukacyjną, poznaliśmy niemal 70 gatunków gadów i płazów żyjących miliony lat temu.  Zwiedziliśmy również Pawilon Paleontologiczny, a także Prehistoryczne Oceanarium. Był też czas na warsztaty paleontologiczne oraz chwile niezapomnianej zabawy w Parku rozrywki oraz Placu zabaw,  znajdujących się na terenie Jura Parku. 


















środa, 8 czerwca 2016

Nietypowy w-f na dmchańcach


Spotkanie z Leśniczym

23 maja wybraliśmy się na spotkanie ze Specjalistą Służby Leśnej w Nadleśnictwie Lubin -Panem Norbertem Wende.  Gospodarz opowiedział nam o swoim obowiązku jakim jest chronienie lasu. Przypomnieliśmy sobie jak ważnym jest przestrzeganie zasad obowiązujących podczas pobytu w lasie, jak m.in. zachowanie czystości, ciszy czy też unikania kontaktu z dzikimi zwierzętami. Odwiedziliśmy również teren Leśnej Bazy Lotniczej. To właśnie tam mogliśmy dowiedzieć się m.in. co to jest dromader i do czego jest wykorzystywany; czym zajmują się leśne punkty dowodzenia oraz mogliśmy odwiedzić radiostację. 


Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom to akcja podczas, której do wielu instytucji zapraszane są znane osoby, których celem jest zachęcenie młodego pokolenia do sięgania po książki i  ich czytania. My również mieliśmy okazję wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu. Spotkaliśmy się z zawodniczkami piłki ręcznej KGHM Metraco Zagłębie Lubin, Panią Pauliną Piechnik oraz Panią Kingą Lalewicz, które zaprezentowały  nam  m.in. książki pt. "Latający detektyw", "Dedektyw na pustyni" A. Holmberga, "Czy słonie boją się myszy?" Ch. Drellera. W trakcie spotkania mogliśmy nie tylko wysłuchać fragmentów  książek czytanych przez naszych gości, wspólnie porozmawiać na ich temat, ale również  dowiedzieć się  m.in o tym jak przebiega dzień sportowca. 

wtorek, 3 maja 2016

Spotkanie z dziennikarzem


W piątek w naszej klasie gościliśmy Panią Agatę Grzelińską - dziennikarkę "Gazety Wrocławskiej". Podczas spotkania Pani Agata opowiedziała nam o pracy dziennikarskiej. Dowiedzieliśmy się m. in. skąd pochodzi nazwa dziennikarz, czym dokładnie się zajmuje, po co pisze artykuły oraz jak to się dzieje, że dziennikarz wie o wielu wydarzeniach zanim dowiedzą się o nich inne osoby. Pani Agata opowiedziała nam także o tym jak wyglądają poszczególne etapy  tworzenia gazety, którą później czytelnicy mogą kupić w kioskach. My również mieliśmy okazję, przy pomocy naszego gościa, stworzyć pierwszą stronę naszej klasowej gazety "Klasownik". We wtorek będziemy mogli zobaczyć artykuł z naszych zajęć w tygodniku "Panorama Legnicka".


poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Spotkanie z pisarką

Dzisiejszego dnia uczestniczyliśmy w spotkaniu aktorskim z pisarką dla dzieci Panią Wiolettą Piasecką. Pisarka jest twórczynią licznych bajek i baśni dla najmłodszych, które pisze już od 25 lat. Jest także autorką wielu sztuk teatralnych oraz słuchowisk radiowych W trakcie spotkania poznaliśmy historię Pani Wioletty, która  związana jest z  początkiem jej kariery pisarskiej oraz
z napisaną przez nią pierwszą książką pt." W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena". Mieliśmy również okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy "
O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba" oraz uczestniczyć w przygotowanym przez naszego gościa quizie bajkowym. Podczas spotkania zadawaliśmy Pani Wiolecie  wiele pytań, dzięki czemu dowiedzieliśmy się m.in. czy łatwo jest napisać książkę, skąd pisarz bierze inspiracje, jak wyglądają poszczególne etapy związane ze stworzeniem książki.  



piątek, 25 marca 2016

Młodzi STUDENCI

W naszej klasie pojawił się wyjątkowy gość. Tym razem zajęcia poprowadziła Pani dr Magdalena Gańko - wykładowczyni Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Pani Magda przekazała nam wiele istotnych informacji na temat zarządzania pieniędzmi. Dzieci rozmawiały z naszym ekspertem między innymi o tym co to są pieniądze,  skąd się one wzięły, dlaczego ktoś wymyślił, że pieniędzy nie można drukować czy też jak wyglądał pieniądz w dawnych czasach.  Dowiedzieliśmy się również co to znaczy inwestować pieniądze, po co  je oszczędzamy. Poznaliśmy różne waluty obowiązujące
w różnych krajach. Pani Magda przedstawiła nam grę symulującą wykorzystanie pieniędzy
w prawdziwym życiu. W trakcie zajęć dzieci z zainteresowaniem wsłuchiwały się w informacje przekazywane przez Panią Magdę, zadawały mnóstwo pytań, na które nasz ekspert udzielał wyczerpujących odpowiedzi. 




środa, 16 marca 2016

Lekcja prosto z Antarktydy

Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy okazję poznać pracę naukowców prowadzących badania na terenie Antarktydy. Przy użyciu możliwości jakie daje nam webinarium połączyliśmy się z Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego. O pracy naukowców i prowadzonych na terenie Antarktydy badaniach opowiadała nam Pani Joanna Sziło - uczestniczka wyprawy na najzimniejszy kontynent świata. Dowiedzieliśmy się między  innymi  jak skanuje się lodowce, jaka jest obecna pora roku i jakie temperatury tam panują. Poznaliśmy przyrządy codziennie wykorzystywane w pracy badawczej, np. drony służące do monitorowania wędrówek pingwinów.  Wirtualnie zwiedziliśmy wnętrze stacji i jej laboratorium. Uzupełnieniem przekazanej wiedzy był pokaz krajobrazów tego pięknego i wciąż tajemniczego kontynentu. 

poniedziałek, 14 marca 2016

Audycja "Wiosenne przebudzenie"

Dziś znów spotkaliśmy się z Panem Johnem i Krisem, aby wspólnie w rytm muzyki przywołać do nas długo oczekiwaną wiosnę. Na dzisiejszych zajęciach m.in. przypomnieliśmy sobie informacje
z ostatniej audycji na temat klarnetu oraz poznaliśmy nowy instrument - saksofon. Nauczyliśmy się także nowej piosenki " Przyszła wiosna do niedźwiedzia" oraz układu rytmiczno - ruchowego. Jak zwykle towarzyszył nam ogrom radości.



Nasze "dyktando w ruchu" inaczej

W piątek, odbyła się zmodyfikowana wersja "dyktanda w ruchu". Tym raz zabawa polegała  nie tylko na utrwaleniu zasad ortograficznych, lecz również poprzez to, że podany tekst był treścią zadania matematycznego, dzieci mogły poćwiczyć rozwiązywanie tego typu zadań.




czwartek, 3 marca 2016

Na spotkanie z przyrodą

To był dla nas wyjątkowy  dzień. Tym razem na jednej z lekcji gościliśmy w sali przyrodniczej, która od samego progu wywarła na dzieciach ogromne wrażenie oraz rozbudziła zainteresowanie, dzięki znajdującym się w sali licznymi okazami ze świata flory i fauny. Spotkaliśmy tam także Panią Agnieszkę Kocabe- nauczycielkę przyrody, która zabrała nas w podróż po najzimniejszym kontynencie jakim jest Antarktyda. Pani Agnieszka nie tylko przypomniała nam zdobyte wiadomości na temat tego kontynentu, ale przekazała wiele ciekawych informacji na tematy dotyczące m.in.: atmosfery, dziury ozonowej, flory i fauny Antarktydy, zorzy polarnej.
Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawostek dotyczących: żółwia skórzastego, skrzypłocza, ryby - fugu, piranii oraz poznaliśmy najprawdziwszego pająka -Romka. Wszyscy z zainteresowaniem
wsłuchiwaliśmy się w informacje przekazywane przez Panią Agnieszkę. 



Ortografia z mapą

Uczenie się zasad ortografii, gramatyki nie należny do najłatwiejszego zadania, dlatego też, aby uprzyjemnić i ułatwić naukę  sięgamy po wiele atrakcyjnych rozwiązań, jakimi są m.in. zabawy, gry, nietypowe zadania. Tym razem postawiliśmy na naukę z mapą. Było to zadanie, które nie tylko nawiązywało do geografii, ale również związane było z językiem polskim. Polegało ono na wyszukaniu na mapie miast, które rozpoczynają się na kolejne litery w alfabecie, po czym zapisaniu ich na kartce oraz zaprezentowaniu najciekawszych nazw odnalezionych na mapie,w atlasie. Dzięki tej zabawie przypomnieliśmy sobie m.in.  informacje dotyczące państw sąsiadujących z naszym krajem, wyznaczaliśmy granice Polski, nazwy kontynentów. Poznaliśmy nazwy oceanów, mórz, rzek, nazwy polskich miast oraz tych z zagranicy. Utrwaliliśmy zasady pisowni wielką literą oraz alfabet.

środa, 2 marca 2016

Świeczki z klasą

Dzisiejszego dnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej klasie niezwykle utalentowane Panie 
z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Pani Monika Droszczak oraz Pani Rita Jaworska przeprowadziły zajęcia plastyczne, w trakcie których każdy z nas miał możliwość stworzenia własnej świeczki przy zostawaniu techniki serwetkowej. A w jaki sposób: na początku spośród wielu kolorowych serwetek musieliśmy wybrać te, które najbardziej się nam podobały. Następne zadanie polegało na wycięciu wybranego przez siebie motywu zamieszczonego na serwetce. Jedynie jeszcze mała świeczka, łyżeczka, odpowiednie rozmieszczenie wyciętych elementów na świeczce, odrobina cierpliwości i proszę bardzo, oto efekty naszej pracy:


poniedziałek, 29 lutego 2016

Audycja Muzyczna

Dzisiejszego dnia uczestniczyliśmy w Audycji Muzycznej pt."Niesforny Pan Miesiąc i groźna Pani Zima". Spotkaliśmy tam Pana Johna oraz Pana Krisa, którzy zaoferowali nam nie tylko wiele radości związanej z zabawami przy muzyce, ale również przekazali informacje na temat instrumentu jakim jest klarnet. Dowiedzieliśmy się m. in. z jakiego materiału wykonany jest zaprezentowany instrument, z jakich elementów jest zbudowany. Mogliśmy również usłyszeć skalę dźwięków jaką wydaje klarnet.



piątek, 26 lutego 2016

Dyktando w ruchu

Uczenie się zasad ortografii nie musi być nudne. Przekonaliśmy się o tym na dzisiejszych zajęciach. Po raz pierwszy w naszej klasie wykorzystana została metoda "Dyktanda w ruchu", która sprzyja uczeniu się i zapamiętywaniu wyrazów z trudnością ortograficzną oraz zasad interpunkcji.
Ćwiczenie rozpoczęliśmy od podzielenia się na drużyny oraz ustalenia zasad współpracy. Kolejnym zadaniem było odnalezienie przypisanego grupie tekstu, który ukryłam poza salą lekcyjną. Po jego odnalezieniu dzieci musiały zapamiętać jak największą liczbę wyrazów, z uwzględnieniem ich pisowni oraz znaków interpunkcyjnych, po czym przekazać zapamiętaną treść "pisarzowi".Czynności musiały być powtórzone do momentu przepisania całości tekstu.
Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie musieli sprawdzić zgodność zapisanego tekstu z oryginałem.
Dzieciom bardzo spodobała się nowa forma pisania dyktanda, dlatego też wspólnie podjęliśmy decyzję o powtarzaniu "Dyktanda w ruchu" co tydzień.

czwartek, 11 lutego 2016

Trenowali z MISTRZAMI

29 stycznia uczniowie naszej klasy uczestniczyli w niecodziennych zajęciach wychowania fizycznego, które tym razem przeprowadzone zostały przez utytułowanych Mistrzów Świata, Mistrzów Europy jaki i Mistrzów Polski w  tradycyjnej koreańskiej sztuce samoobrony Teakwon -do – Panią Katarzynę Żołędziewką –Jężak oraz Pana Grzegorza Jężak.  Techniki zaprezentowane zostały nie tylko przez naszych Mistrzów, ale również Kaję –córkę Państwa Jężak,  która niedawno rozpoczęła swoją przygodę z Teakwon –do. Na początku zajęć dzieciom zaprezentowane zostały medale (aż 250) oraz puchary zdobyte przez Panią Kasię i Pana Grzegorza w wielu międzynarodowych zawodach.  Były również zabawy, jaki ćwiczenia uwzględniające elementy technik Teakwon-do. W trakcie zajęć nasi Mistrzowie przypominali uczniom o zasadach odpowiedzialnego wykorzystania poznanych technik wyłącznie w celach koniecznej samoobrony. Wielką radość sprawiła dzieciom  możliwość trenowania z Mistrzami Teakwon –do.