piątek, 25 marca 2016

Młodzi STUDENCI

W naszej klasie pojawił się wyjątkowy gość. Tym razem zajęcia poprowadziła Pani dr Magdalena Gańko - wykładowczyni Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Pani Magda przekazała nam wiele istotnych informacji na temat zarządzania pieniędzmi. Dzieci rozmawiały z naszym ekspertem między innymi o tym co to są pieniądze,  skąd się one wzięły, dlaczego ktoś wymyślił, że pieniędzy nie można drukować czy też jak wyglądał pieniądz w dawnych czasach.  Dowiedzieliśmy się również co to znaczy inwestować pieniądze, po co  je oszczędzamy. Poznaliśmy różne waluty obowiązujące
w różnych krajach. Pani Magda przedstawiła nam grę symulującą wykorzystanie pieniędzy
w prawdziwym życiu. W trakcie zajęć dzieci z zainteresowaniem wsłuchiwały się w informacje przekazywane przez Panią Magdę, zadawały mnóstwo pytań, na które nasz ekspert udzielał wyczerpujących odpowiedzi. 




środa, 16 marca 2016

Lekcja prosto z Antarktydy

Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy okazję poznać pracę naukowców prowadzących badania na terenie Antarktydy. Przy użyciu możliwości jakie daje nam webinarium połączyliśmy się z Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego. O pracy naukowców i prowadzonych na terenie Antarktydy badaniach opowiadała nam Pani Joanna Sziło - uczestniczka wyprawy na najzimniejszy kontynent świata. Dowiedzieliśmy się między  innymi  jak skanuje się lodowce, jaka jest obecna pora roku i jakie temperatury tam panują. Poznaliśmy przyrządy codziennie wykorzystywane w pracy badawczej, np. drony służące do monitorowania wędrówek pingwinów.  Wirtualnie zwiedziliśmy wnętrze stacji i jej laboratorium. Uzupełnieniem przekazanej wiedzy był pokaz krajobrazów tego pięknego i wciąż tajemniczego kontynentu. 

poniedziałek, 14 marca 2016

Audycja "Wiosenne przebudzenie"

Dziś znów spotkaliśmy się z Panem Johnem i Krisem, aby wspólnie w rytm muzyki przywołać do nas długo oczekiwaną wiosnę. Na dzisiejszych zajęciach m.in. przypomnieliśmy sobie informacje
z ostatniej audycji na temat klarnetu oraz poznaliśmy nowy instrument - saksofon. Nauczyliśmy się także nowej piosenki " Przyszła wiosna do niedźwiedzia" oraz układu rytmiczno - ruchowego. Jak zwykle towarzyszył nam ogrom radości.



Nasze "dyktando w ruchu" inaczej

W piątek, odbyła się zmodyfikowana wersja "dyktanda w ruchu". Tym raz zabawa polegała  nie tylko na utrwaleniu zasad ortograficznych, lecz również poprzez to, że podany tekst był treścią zadania matematycznego, dzieci mogły poćwiczyć rozwiązywanie tego typu zadań.




czwartek, 3 marca 2016

Na spotkanie z przyrodą

To był dla nas wyjątkowy  dzień. Tym razem na jednej z lekcji gościliśmy w sali przyrodniczej, która od samego progu wywarła na dzieciach ogromne wrażenie oraz rozbudziła zainteresowanie, dzięki znajdującym się w sali licznymi okazami ze świata flory i fauny. Spotkaliśmy tam także Panią Agnieszkę Kocabe- nauczycielkę przyrody, która zabrała nas w podróż po najzimniejszym kontynencie jakim jest Antarktyda. Pani Agnieszka nie tylko przypomniała nam zdobyte wiadomości na temat tego kontynentu, ale przekazała wiele ciekawych informacji na tematy dotyczące m.in.: atmosfery, dziury ozonowej, flory i fauny Antarktydy, zorzy polarnej.
Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawostek dotyczących: żółwia skórzastego, skrzypłocza, ryby - fugu, piranii oraz poznaliśmy najprawdziwszego pająka -Romka. Wszyscy z zainteresowaniem
wsłuchiwaliśmy się w informacje przekazywane przez Panią Agnieszkę. 



Ortografia z mapą

Uczenie się zasad ortografii, gramatyki nie należny do najłatwiejszego zadania, dlatego też, aby uprzyjemnić i ułatwić naukę  sięgamy po wiele atrakcyjnych rozwiązań, jakimi są m.in. zabawy, gry, nietypowe zadania. Tym razem postawiliśmy na naukę z mapą. Było to zadanie, które nie tylko nawiązywało do geografii, ale również związane było z językiem polskim. Polegało ono na wyszukaniu na mapie miast, które rozpoczynają się na kolejne litery w alfabecie, po czym zapisaniu ich na kartce oraz zaprezentowaniu najciekawszych nazw odnalezionych na mapie,w atlasie. Dzięki tej zabawie przypomnieliśmy sobie m.in.  informacje dotyczące państw sąsiadujących z naszym krajem, wyznaczaliśmy granice Polski, nazwy kontynentów. Poznaliśmy nazwy oceanów, mórz, rzek, nazwy polskich miast oraz tych z zagranicy. Utrwaliliśmy zasady pisowni wielką literą oraz alfabet.

środa, 2 marca 2016

Świeczki z klasą

Dzisiejszego dnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej klasie niezwykle utalentowane Panie 
z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Pani Monika Droszczak oraz Pani Rita Jaworska przeprowadziły zajęcia plastyczne, w trakcie których każdy z nas miał możliwość stworzenia własnej świeczki przy zostawaniu techniki serwetkowej. A w jaki sposób: na początku spośród wielu kolorowych serwetek musieliśmy wybrać te, które najbardziej się nam podobały. Następne zadanie polegało na wycięciu wybranego przez siebie motywu zamieszczonego na serwetce. Jedynie jeszcze mała świeczka, łyżeczka, odpowiednie rozmieszczenie wyciętych elementów na świeczce, odrobina cierpliwości i proszę bardzo, oto efekty naszej pracy: